Dom energooszczędny

Tynk termoizolacyjny - skuteczny sposób naprawy muru jednowarstwowego

Zaprawa tynkarska z dodatkiem granulatu styropianowego może być stosowana jako jedno- lub wielowarstwowy tynk podkładowy izolujący cieplnie, pod tynki szlachetne. Można ją zastosować m. in. do naprawy ścian jednowarstwowych na zewnątrz budynku oraz do docieplania ścian od wewnątrz.

Zalety murów jednowarstwowych

Ściany jednowarstwowe mają wielu zwolenników. Łatwo i szybko się je buduje, są również paroprzepuszczalne. Wznosi się je np. z betonu komórkowego grubości 36 cm czy ceramiki poryzowanej grubości 38 lub 44 cm. W przeciwieństwie do murów dwuwarstwowych, gdzie mur jest ocieplony, a jednocześnie uszczelniony np. płytami styropianu, w murach jednowarstwowych para wodna i wilgoć technologiczna mogą bez większych przeszkód wydostawać się na zewnątrz budynku. Mur „oddycha”, co w pewnym stopniu ogranicza możliwość tworzenia się pleśni i grzybów wewnątrz pomieszczeń. Ponadto ma większą pojemność cieplną, co pozwala na łatwiejszą stabilizację temperatury wewnątrz pomieszczeń (poprawia bezwładność cieplną).

Jeśli zaś chodzi o koszty, to rozwiązanie to jest porównywalne z powszechnie stosowanymi murami dwuwarstwowymi (np. mur z pustaków ceramicznych typu MAX + ocieplenie płytami styropianu). Przy wznoszeniu murów jednowarstwowych bardzo ważna jest jednak precyzja ich wykonania, która decyduje o jakości i parametrach gotowej ściany. W praktyce zdarza się jednak, że na etapie wznoszenia muru jednowarstwowego nie są zachowane wysokie wymogi dotyczące wykonawstwa, m.in. odpowiednia szerokość fug oraz szczelność połączenia bloczków na pióro–wpust. W efekcie powoduje to znaczne pogorszenie współczynnika przenikania ciepła U dla całego muru. W konsekwencji izolacyjność cieplna muru nie jest wystarczająca.

jak naprawić mur jednowarstwowy?

Najczęstszym sposobem poprawy izolacyjności cieplnej i szczelności na przenikanie powietrza takiego muru jest wykonanie jego docieplenia poprzez przyklejenie cienkiej płyty styropianu (około 5 cm). Takie rozwiązanie poprawia wprawdzie izolacyjność, jednak powoduje również zamknięcie drogi naturalnego przenikania pary wodnej i wilgoci. Po takiej modernizacji mur jednowarstwowy traci swoje główne walory i staje się w zasadzie murem dwuwarstwowym. Rozwiązanie to nie jest więc uzasadnione ani technicznie, ani ekonomicznie.

Jest jednak inny sposób poprawy właściwości źle wzniesionego muru. W razie konieczności docieplenia muru jednowarstwowego można też zastosować „ciepłą” zaprawę tynkarską na bazie styropianu. Taki tynk zapewnia poprawę izolacyjności cieplnej muru i jednocześnie zachowuje jego dobrą paroprzepuszczalność, czyli możliwość „oddychania” ścian. Jeśli wzniesiono mur jednowarstwowy np. grubości 44 cm i konieczne jest jego docieplenie, można zastosować zaprawę tynkarską Polytech Therm izolującą cieplnie, o zalecanej grubości warstwy od 2 do 5 cm.

Tynk izolacyjny należy wykończyć cienkowarstwową wyprawą tynkarską o takich samych właściwościach (zarówno tynk izolacyjny, jak i wyprawa tynkarska powinny być wysokoparoprzepuszczalne). Zalecane jest także stosowanie paroprzepuszczalnej farby elewacyjnej. Warstwę dekoracyjno-ochronną należy nakładać na wyschnięte podłoże, zgodnie z zaleceniami producenta.

Warto podkreślić, że docieplenie za pomocą zaprawy tynkarskiej pozwala wyeliminować ryzyko powstania mostków termicznych, które mogą się pojawić na łączeniu płyt izolacyjnych przy zastosowaniu tradycyjnej metody ocieplania. Nie ma też obawy, że po jakimś czasie na nieprawidłowo ocieplonej ścianie pojawią się zarysy płyt izolacyjnych.

Tynk izolujący cieplnie Polytech Therm jest także dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie można ingerować w elewację zewnętrzną (np. w zabytkowych obiektach). W tym przypadku mury dociepla się od wewnątrz, aplikując odpowiednią warstwę tynku.

ile to kosztuje?

Koszt materiału i wykonania kompletnego docieplenia z użyciem zaprawy tynkarskiej Polytech Therm (wraz z klejem, siatką i tynkiem dekoracyjno-ochronnym) jest niższy od kosztu materiałów i wykonania docieplenia płytami izolacyjnymi ze styropianu. Wykonanie tynku przez tynkarza, np. agregatem tynkarskim, jest dużo łatwiejsze, zajmuje mniej czasu, jest ponadto bardziej ekonomiczne niż nakładanie ręczne.

Zalety tynku termoizolacyjnego:

 • polecany do murów jednowarstwowych
 • pozwala ścianom „oddychać”
 • eliminuje lub znacznie ogranicza istniejące mostki termiczne
 • zapewnia oszczędność kosztów ogrzewania
 • ogranicza przenoszenie rys i pęknięć
 • zapewnia dobrą przyczepność do podłoża
 • można go nakładać metodą tradycyjną lub za pomocą agregatu

Parametry technologiczne:

 • temperatura stosowania (dotyczy podłoża i otoczenia): od +5°C do +25°C wydajność z 1 worka (około 15 kg) – 4 m2 przy grubości 1 cm (z 1 worka uzyskuje się około 40–45 l świeżej zaprawy)
 • czas przydatności do użycia po zarobieniu wodą – około 0,5 godziny
 • współczynnik przewodzenia ciepła: T1 [λ ≤ 0,1 W/(m · K)]
 • współczynnik przepuszczalności pary wodnej: μ ≤ 7